Ray Sigorta Ray Sigorta Ray Sigorta Ray Sigorta Ray Sigorta Ray Sigorta

Büyük planlar için ilk adım…

Hayata atılıyorum

Tam da ihtiyacınıza uygun çözümler için
sizi buRAYa alalım!

Yeni hayatınıza ilk adımı atarken sorumluluklarınız da artıyor. Ailenizden ayrı eve çıkmak, ilk aracınızı almak, sağlığınızı gözetmek… Siz geleceğe dair planlar yaparken biz ihtiyaçlarınızı düşünüyor, sizi ve sizin için değerli olan her şeyi korumak için çözümler sunuyoruz.

aşağı kaydır

İlk kez araba alacak olanların daha önce teknik ve deneyim anlamında araba bilgisi olmaması nedeniyle yapması gereken ilk adım; beklentilerini netleştirmek ve kriterlerine uygun aracı bulmak için detaylı araştırma yapmak olacaktır. İlk aracınızın hangisi olacağına karar vermek sadece sıfır araba veya ikinci el tercihinden tutun da vites seçeneklerine, yakıt tüketiminden araç genişliğine, motor hacmine bakmak veya piyasa değerini kaybetmeyecek ve parçaları kolaylıkla bulunan model seçimi yapmak anlamına gelmez. İlk kez araba alıyorsanız ya da yeni bir sürücüyseniz, sürekli beklentilerinizi karşılayacak yeni bir araba arayışında olmaktansa ince eleyip sık dokuyarak aldığınız ilk arabanızın uzun süre keyfini çıkartabilirsiniz.

Araç sahibi olmak maliyetli bir iştir. Artan araç fiyatları, finansman desteği için sunulan banka kredileri, alım-satım prosedürleri, motorlu taşıt vergileri, muayenesi, araç bakımı ve periyodik kontrollerinin dışında araba aldıktan sonra trafiğe çıkış için zorunlu tutulan trafik sigortası ve kaza, çalınma, doğal afet risklerine karşı aracınızı her yıl kasko güvencesi altına almanız da çok önemli.

İlk araba sigortası yaptırırken ne kadar sigorta ödeyeceğinize değil, ihtiyaçlarınızı karşılayacak teminatlara göre seçim yapmalısınız. Düşük bütçeli ama büyük riskleri içeren dar kapsamlı bir kaskoya mı, yoksa tüm riskleri güvence altına alan geniş kapsamlı bir kaskoya mı ihtiyacınız var iyice değerlendirdikten sonra kararınızı vermeniz sağlıklı olacaktır.

Peki, ilk araba sigortası yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Kasko ve zorunlu trafik sigortasının birbirinden farklı sigortalar olduğu unutulmamalıdır. Zorunlu trafik sigortası, sadece sigortalı kişinin üçüncü kişilere verebileceği maddi ve bedeni zararları karşılar ancak sigortalının kendi aracının zararını karşılamaz. Hırsızlık, yangın, deprem, sel, fırtına ve terör gibi kontrolünüz dışında gelişen çevresel faktörlere karşı teminatları kaskonuza dâhil ederek poliçenizin kapsamını genişletebilirsiniz. Böylece aracınız herhangi bir zarara uğradığında yerine yenisini koymakta zorlanmazsınız.

 • Araç kasko değeri, sigorta poliçeniz hazırlanırken ilk karşılaşacağınız terimlerden biridir. Bu liste, sigorta şirketlerinin kasko teklifi çalışırken diğer faktörlerin yanında fiyat belirlemeyi sağlayan araç bedelidir. Liste, TSB tarafından aylık olarak güncellendiği için araç kasko değeriniz de her dönem değişebilir. Buradan aracınızın kasko değerini öğrenebilir ve kasko teklifi alabilirsiniz.

 • İlk araç için ikinci el araba tercih etmeniz durumunda, çok el değiştirmiş ve fazla yıpranmış araçlardan kaçınmanız gerekir. Satın alacağınız ikinci el aracı ilk sahibinden alıyor olmanız kasko, trafik sigortası gibi süreçlerde de pek çok avantaj sağlar. Düzenli sigortası yapılmış bir araç ise, siz de hasarsızlığını koruyarak yenileme döneminiz için indirim avantajı sağlayabilirsiniz.

 • Daha yeni adım attığınız “hasarsızlık kademesinin” bozulmaması için poliçenize mini onarım teminatının eklenmesini talep edebilirsiniz. Böylece aracınızda oluşabilecek ufak çizikler, kaportadaki göçük ve ezikler, cam kırılması, far çatlaması, ayna hasarı gibi küçük ölçekli hasarlarınızın onarımını hasarsızlık indiriminiz etkilenmeden yaptırabilirsiniz.

 • Yeni aracınızı kapalı otopark gibi güvenli bir ortamda koruyamıyorsanız, son dönemde artan dolu riskine karşı poliçenizde dolu teminatını ekletmeyi değerlendirebilirsiniz.

 • Yeni araç kullanmaya başlayanlar için yol yardım ve çekici hizmetleri hayatı kolaylaştıran özelliklerdir. Bu hizmetler yolda kalmanız, aracınızın arızalanması veya kaza durumunda; aracın çekilmesinden lastik değişimine, profesyonel sürücü hizmetinden konaklama hizmetine kadar pek çok yardım sağlar.

 • Kasko poliçenizi yaptırırken hasar ihtimaline karşı aracınızın bakım ve onarım işleri için anlaşmalı servisleri tercih edebilir, birçok hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Hasar onarımlarında, her marka ve model araç için, orijinal yedek parça kullanımından garanti süresine kadar yetkili servislerle aynı kalitede ve daha hızlı, çözüm odaklı hizmet alabilirsiniz. Üstelik anlaşmalı servis tercihiniz size indirim avantajı sunarken aynı zamanda hasar tutarına bakılmaksızın poliçe dönemine ait tek hasarınızı hiç hasar olmamış sayarak hasarsızlık indiriminizi de bir üst basamağa çıkartır.

 • Belirli meslek gruplarında çalışanların faydalanabileceği %25’lere varan ek indirimler de var. Teklif alırken mesleğinizden bahsetmeyi de unutmayın!

İlk aracınız için hangi sigortalarımızı tercih edebilirsiniz?
Başlangıç Kasko

Daha düşük bir bütçe ile çalınma, yangın, sel, deprem, dolu gibi büyük riskleri koruyan kasko…

Detaylı Bilgi
KaskHom

Anlaşmalı servis kullanımı ile bütçenize uygun koruma sunan kasko…

Detaylı Bilgi
Ray Kasko

Biraz daha yüksek bütçe ayırabilirim diyorsanız, tüm teminatlar ile tam koruyan kasko…

Detaylı Bilgi
Zorunlu Trafik Sigortası

Trafiğe çıkmadan önce olmazsa olmaz…

Detaylı Bilgi
İMM Tamam

Trafikte başkalarına verebileceğiniz olası zararlar sonucu ek koruma için…

Detaylı Bilgi

Keyfinize göre bir ev buldunuz; ev sahibi veya kiracı da olsanız ilk defa ayrı eve çıkıyorsanız başlangıçta maliyetiniz yüksek olacaktır. Yeni evinizin depozitosu, emlakçı giderleri, elektrik-su-doğal gaz abonelikleri, tesisat yenileme veya tamiratı, yeni ev tadilatı, eşya alışverişi, montajı, nakliyesi, interneti gibi pek çok işlemle ilgilenmeniz gerekebilir. Hayatınızın bu önemli adımında hem birincil yaşam alanınız olan evinizi hem de eşyalarınızı güvence altına almak yangın, sel, hırsızlık, tesisatlar sebebiyle oluşabilecek hasarlar hatta üçüncü kişiler nedeniyle meydana gelebilecek kazalara kadar telafisi zor durumların dahi üstesinden gelmenize yardımcı olur. İlk evinize çıkarken özellikle konut sigortaları bireysel yolculuğunuzda size destek sağlar.

Kendi evinize çıktığınızda, konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • İlk adım poliçenizde yer alan teminatları incelemek ve poliçenize dâhil edilmesini istediğiniz teminatları belirtmektir. Olası bir hasar sonrası, poliçe kapsamınız gibi kritik konularda bilgi sahibi olmak hayatınızı kolaylaştırır.

 • Evinizi oluşabilecek maddi zararlara karşı korumak için DASK veya konut sigortası arasında seçim yapmanıza gerek yoktur. Kavram olarak birbirine çok karıştırılan bu iki sigorta ürünü birbirini tamamlar ve iki poliçeyi de yaptırmanız evinizi tam anlamıyla koruma altına alır. Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK, sadece deprem kaynaklı binanızda oluşan hasarların karşılanmasını sağlarken konut sigortanıza dâhil edeceğiniz deprem teminatı ile evinizi ve eşyanızı güvence altına alarak DASK limitlerini aşan kayıplarınız için güvence sağlayabilirsiniz.

 • Yeni evinizin tapu işlemleri veya kiracı olsanız bile elektrik, su ve doğal gaz abonelik işlemleri için DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) yaptırmanız gerektiğini unutmayın!

 • Uygun fiyatlı konut sigortasına sahip olmak için konut inşa bedeli, evinizi korumak için almanız gereken önlemler gibi konuları değerlendirebilirsiniz. Örneğin; konut inşa bedeli olarak evinizin alım satımında kullanılan bedeli değil, yeniden inşa edilmesi durumunda doğacak maliyeti baz almanız veya evinizin güvenlikli sitede olması, evinizde hırsız veya yangın alarmının bulunması sigortalanan eşyalara zarar gelme olasılığını azalttığı için poliçe fiyatı açısından avantaj sağlayabilir.

 • Konut sigortalarında evinizin içerisinde yer alan eşyaların zarar görmesine karşı doğacak maddi kayıplarınızı da teminat altına alabilirsiniz. Eşyalarınız için sigorta bedeli belirlenirken günümüz şartlarında yeniden alım değeri düşünülerek bedel tespiti yapmayı unutmayın!

 • Konut sigortaları poliçelerinde teminat altına alınacak eşyaların sayısı ve niteliği arttıkça sigortanızın prim maliyetleri de o oranda artar. Fazla prim ödememek veya tazminatınızı eksik almamak için eşya sigorta bedelini doğru hesaplamanız ve poliçe teklifi alırken belirtmeniz gerekir.

 • İlk eviniz için aldığınız mobilyadan beyaz eşyaya, bilgisayardan elektrikli ve elektronik cihazlara kadar tüm ürünleri deprem, yangın, yıldırım, hırsızlık, sel ve su baskını gibi majör risklere karşı eşya sigortası kapsamında koruyabilirsiniz. Hatta poliçenizde belirtilmesi durumunda kayıplara sebep olabilecek kıymetli evraklar, nakit para, ziynet eşyalarınızı da kapsama dâhil edebilirsiniz.

 • Yeni eviniz için özenle seçtiğiniz elektronik eşyalar artık oldukça değerli. Evde yaşanabilecek küçük kazaları dert etmemek için poliçenize ekleteceğiniz elektronik cihaz teminatı ile bu eşyalarda oluşacak hasarları poliçe kapsamına dâhil edebilirsiniz.

 • Yıllardır hayalini kurduğunuz evde her evde karşılaşılabilen su gideri, elektrik tesisatı gibi önemli altyapı sistemlerinde problemler çıkabilir. Konut sigortasıyla ufak elektrik-su tesisatı tamirat masraflarını düşünmenize gerek kalmaz. Poliçenizde belirtilen limite kadar bu destek hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

 • Yoğun hayat temposunda ev döşerken eşyaların montajı ve küçük onarımlar gibi desteklere ihtiyacınız olabilir. Konut sigortanıza ek ferdi kaza sigortası ile hem bu konularda hayatınızı kolaylaştıracak hizmetlere hem de öngöremediğiniz talihsiz kazalara karşı sizi koruyan bir güvenceye sahip olabilirsiniz.

 • Son dönemde artan dolu riskine karşı evinizdeki cam hasarlarını önlemek için poliçenize dolu teminatı ekletmeyi düşünebilirsiniz. Poliçenizde bulunan cam kırılması teminatı ve cam onarım hizmetiyle masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz.

 • Yaz aylarının kurtarıcısı klimalar, kış aylarını ısıtan kombilerin periyodik bakımı sağlık açısından da önemli. Poliçenizin sunduğu bu avantajlardan yararlanabileceğinizi unutmayın!

İlk eviniz için hangi sigortalarımızı tercih edebilirsiniz?
Zorunlu Deprem Sigortası

Deprem riskine karşı korurken yeni evinizdeki temel ihtiyaçlarınıza ait abonelik işlemleri için de gerekli zorunlu sigorta…

Detaylı Bilgi
Evim Saray

İster kiracı ister ev sahibi olun her durumda eviniz ve eşyalarınızı koruyacak konut sigortası…

Detaylı Bilgi
FerdiRay

Evde başınıza gelebilecek kazalara karşı korurken hayatınızı kolaylaştıracak konut yardım paketi sunan ferdi kaza sigortası…

Detaylı Bilgi

Erken yaşta sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Olası sağlık problemlerinin önüne geçmek için her yıl kontrol yaptırmak çok önemli. Ücretsiz kullanabileceğiniz check-up hizmetinden yararlanabileceğiniz poliçeleri tercih edebilirsiniz.

 • Sağlık masrafları pahalı diye düşünebilirsiniz. İşte bu yüzden sunulan ayakta veya yatarak tedavi, hastane tercihiniz gibi ihtiyaçlarınızı belirleyerek, bütçenize uygun poliçeye sahip olabileceğinizi unutmayın!

 • Ömür boyu yenileme garantisi sağlık sigortalarında en önemli konulardandır. Sağlık sigortasını genç yaşlarda yaptırmanız durumunda, ciddi sağlık problemleri yaşadığınızda poliçenizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

 • İş hayatının getirdiği hareket eksikliği, düzensiz beslenme, sürekli ekran karşısında olmak gibi durumlarda diyetisyen ve optik hizmet avantajları sunan poliçelerden yararlanabilirsiniz.

 • Ruh sağlığı beden sağlığından uzak tutulamaz. Ücretsiz veya indirimli olarak faydalanabileceğiniz psikiyatrik muayene hizmetiyle psikolojik ve sosyal sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 • Diş sağlığı önemli olduğu kadar pahalı da… Poliçe kapsamına uygun primlerle dâhil edebileceğiniz diş teminatını göz ardı etmeyin.

 • İlk kez sağlık sigortası yaptıranlar için %10’a varan hoş geldin indirimleri de var. Teklif alırken sormayı unutmayın!

Sağlığınız için hangi sigortalarımızı tercih edebilirsiniz?
Sağlığım Rayında

Anlaşmalı tüm özel hastanelerden hizmet alabileceğiniz kapsamlı özel sağlık sigortası…

Detaylı Bilgi
Tamamlayan Sağlık

SGK anlaşmalı hastanelerde, SGK’nın karşılamadığı harcamalarınızı güvence altına alan sağlık sigortası…

Detaylı Bilgi

Siber güvenliğiniz için nelere dikkat etmelisiniz?

 • Dijital teknoloji hem kurumsal, hem de sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası. Gelişen teknolojilerin yardımı ile her türlü bilgiye erişim kolaylaşıyor. En değerli varlığınız olan kimlik bilgilerinizin çalınmasına karşı dijital ve fiziksel dünyada kendinizi güvence altına almayı ihmal etmeyin.

 • Kişisel veri sızıntıları her geçen gün artıyor, haberiniz olmadan verileriniz ele geçirilebiliyor. Dijital ortamda güvensiz ve yasa dışı web siteler dâhil olmak üzere bilgilerinizi 7/24 tarayan veri izleme hizmeti sunan poliçelerin faydasını görebilirsiniz.

 • Akıllı cihazlar hayatı kolaylaştırıyor olsa da tüm bilgileriniz bu teknolojik ürünlerde depolanıyor. Tüm dünya ile bağlantı kuran bu cihazlardaki bilgilerinizin güvenliği için koruma yazılımı sunan poliçeleri tercih edebilirsiniz.

 • Online alışveriş ve dijital bankacılık işlemleri finansal riskleri de beraberinde getirirken şifre çalınma teminatı bu durumun önüne geçiyor. İçinizin rahat olması için yüksek limitli teminatlar sunan alternatifleri değerlendirmeniz önemli.

 • Sanal dünyaya yönelik kaygılarınızda çok haklısınız. Şüphelendiğiniz her konuda danışabileceğiniz bir destek hattı olmasının faydasını görebilirsiniz.

 • Tanımadığınız bilmediğiniz kişilerin bilginiz dışında, kimlik bilgilerinizle işlem yapması durumunda hukuksal koruma sunulması sizi hem maddi hem manevi anlamda rahatlatır.

Dijital güvenceniz için ne öneriyoruz?
Cyberella

Risk önleyici ve çözüm sunan hizmetleri ile sizi sanal dünyanın risklerine karşı koruyan siber güvenlik sigortası…

Detaylı Bilgi

Kendi işinizi kurarken sigorta seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

 • Binbir masrafla açtığınız iş yerinizi ve içindeki eşyaları yangından hırsızlığa, doğal afetlerden dâhili su hasarlarına kadar birçok riske karşı güvence altına almak çok önemli. İhtiyaçlarınızı belirleyerek poliçenizin kapsamını genişletmeyi ihmal etmeyin.

 • Son dönemde artan dolu riskine karşı iş yerinizdeki cam hasarlarını önlemek için poliçenizde dolu teminatı olduğundan emin olun.

 • İş yerlerinde sıkça rastlanan elektrik-su tesisatı ile ilgili tamiratları düşünmenize gerek yok. Ücretsiz olarak sunulan bu destek hizmetlerinin poliçeniz kapsamında olduğundan emin olun.

 • Çalışanlarınızın başına gelebilecek iş kazalarına karşı onlara güvence sunabileceğiniz grup ferdi kaza sigortası kapsamını inceleyin.

 • Çalışanlarınızın olduğu gibi, iş yerinizi ziyaret eden herkesin güvenliği önemli… İş yerinizde meydana gelebilecek talihsiz kazalara karşı yasal sorumluluklarınız için poliçenize işveren ve 3.şahıs sorumluluk teminatlarını da dâhil ederek güvence kapsamınızı genişletebilirsiniz.

 • Çalışanlarınızın sağlığı için uygun tarife ve plan seçeneklerini değerlendirerek grup sağlık sigortası yaptırabilir, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.

 • Şirketinize ait araçlar için kasko güvencesine ihtiyaç duyabilirsiniz, filonuza uygun teklif almayı unutmayın!

İş yeriniz için hangi sigortalarımıza ihtiyaç duyabilirsiniz?
İş Yeri Güvence Paketi

İş yerinizde karşılaşabileceğiniz temel riskleri güvence altına alan iş yeri sigortası…

Detaylı Bilgi
İşler Rayında KOBİ Paket

İş yeri ihtiyaçlarınıza göre birçok farklı riski tek poliçede birleştirmek için…

Detaylı Bilgi
Grup Ferdi Kaza

Çalışanlarınızın başına gelebilecek talihsizlikleri düşünen ferdi kaza sigortası…

Detaylı Bilgi
Grup Sağlık

Çalışanlarınızın sağlık masraflarını güvence altına alan sigorta…

Detaylı Bilgi
Filo Çözümleri

Şirketinize ait araçların kasko güvencesi için…

Detaylı Bilgi