Kasko Değer Listesi 2023

Kasko değer listesi, Kasko güvencesi altına almak istediğiniz aracınızın sigortalanabileceği üst limitin paylaşıldığı listedir. Başka bir deyişle aracınızın ortalama piyasa değerini da bu liste aracılığıyla öğrenirsiniz. Kasko değer listesi Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından genellikle ayda bir güncellenerek resmi sitesinde erişime sunulur. Piyasa koşullarına göre liste daha sık aralıklarla da güncellenebilmektedir. Kasko değeri öğrenmek, aracınızın hesaplanan kasko değerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aracınızı güvence altına almak istediğiniz süreçte en sık karşılaşabileceğiniz terimlerden biri olan “kasko değeri” nedir?

Kasko değeri, Kasko güvencesi altına almak istediğiniz aracınızın ortalama piyasa değer ifade eder.

Kasko değer hesaplama yapılırken; aracın yeni veya 2.el olması, yaşı, modeli, sigorta şirketinin risk kabul şartları, hasarsızlık durumu, araç üzerinde yapılan aksesuar güncellemeleri gibi kriterler göz önünde bulundurulur.

Kasko değeri öğrenmek, aracınızın hesaplanan kasko değerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Araç kasko değerini hesapladınız mı? Aracınız için en uygun Kasko ürününü bulmak için buraya tıklayın.

Araç sahibi olanlar aracı için yılda 2 defa Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemek zorundadır. Yeni yılda ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarı hesaplanırken Kasko değer listesi temel alınır. Aracınızın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarı, kasko değer listesinde gösterilen tutarın %5'inden az olmalıdır. Bu oranın üzerinde olduğu durumlarda yeniden Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplaması yapılmalıdır. Hesaplamanın yeniden yapılması için ilgili vergi dairesine dilekçe yazılmalıdır.

Kasko değer listesi aracın sadece Kasko değerini belirtir, Zorunlu Trafik Sigortası bu kapsamda değildir. Zorunlu Trafik Sigortası primleri, aracın markası, türü ve hasarsızlık durumu gözetilerek Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.

Aracınızı satmak istemeniz durumunda veya ikinci el alırken araç satış sözleşmesine noter tarafından aracın Kasko değer listesindeki güncel bedeli yazılır.

Aracınıza Kasko güvencesi aldığınızda, poliçede yazan Kasko değeri poliçenin yapıldığı dönemdeki rayiç bedeldir. Olası bir hasar durumunda zararın eksik karşılanma durumunun ortaya çıkmasını engellemek adına poliçe satın alım aşamasında dokümanda yazılı bedeli sigortacınız ile birlikte kontrol etmeyi unutmayın.